بروزترین پروژه های ایرانی داک
خانه » پایان نامه » پایان نامه عوامل موثر بر موفقیت در روش های نگهداری و تعمیرات صنعت پتروشیمی
پایان نامه عوامل موثر بر موفقیت در روش های نگهداری و تعمیرات صنعت پتروشیمی

پایان نامه عوامل موثر بر موفقیت در روش های نگهداری و تعمیرات صنعت پتروشیمی

شرح مختصر

یکی از مهم ترین مفاهیم مدیریت در صنایع بزرگ تعریف نگهداری و تعمیرات است. در انگلیسی Maintenance  برای نگهداری و تعمیرات (نت) استفاده می شود. مبانی اصلی Maintenance نگهداری از یک تجهیز می باشد و اگر نیاز شد به تعمیرات Repair آن پرداخته می شود. در زبان فارسی به صورت مخفف به نگهداری و تعمیرات نت گفته می شود. که نباید با واژه نت در شبکه اشتباه گرفت. در برخی جاها و کتاب ها از واژه نگهداشت نیز به عنوان معادل فارسی Maintenance استفاده گردیده است (رتیعی و اسدالهی، 1398).

نگهداری و تعمیرات مجموعه ای از فعالیتها و عملکرد ها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود ، ماموریت عملیاتی نگاهداشتن دستگاه ها ، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می گردند قابلیت عملیاتی آنها حفظ شود. امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز یعنی طرح ریزی و انجام فعالیت هایی برروی تجهیزات که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول یا خدمات با کیفیت را مهیا سازد (رنجبر و احدی، 1399).

انواع مختلفی از سطوح نگهداری و تعمیرات وجود دارد که لیست آنها عبارت است از:

    نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده[1]،     نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه[2]،     نگهداری و تعمیرات اصلاحی[3]،     نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان[4]،  نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (پیشگویانه)[5]، پایش وضعیت[6]،     نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر (ژاپنی)[7]،     نگهداری و تعمیرات بهره ور (آمریکایی)[8]،     نگهداری و تعمیرات اضطراری[9] (منصوری، 1399).

نگهداشت و تعميرات يکي از اساسي ترين مراحل بعد از راه اندازي واحد مي باشد. با توجه به اينکه عدم رسيدگي صحيح و رفع ايرادات جزيي منجر به بروز حوادث بسيار تلخ و پرهزينه مي گردد. از طرفي ديگر از آنجايي که اکثر اين امور در مواقعي است که واحد در سرويس مي باشد، لذا نگهداشت و تعمير يکي از حساس ترين مراحل بعد از راه اندازي محسوب مي گردد.  نگهداری نادرست از سرمایه‌های فیزیكی همچون قطعات و تجهیزات در کشور ما موجب شده است که همه‌ساله بخش عمده‌ای از درآمد ناخالص ملی اتلاف شود و هزینه نگهداری و تعمیرات در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در کشور ما به 4 برابر بیش از سایر کشورها برسد که این امر هزینه‌های تمام‌شده فرآورده‌های نفتی را افزایش می‌دهد (طغرلی،  1400).

حوزه مهندسی نت (نگهداری و تعمیرات) با توجه به گسترده بودن دامنه آن به‌ویژه در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، نیرو و… از اهمیت شایانی برخوردار است.  امروزه علم نگهداری و تعمیرات برای کلیه این حوزه‌ها راهکارهایی ارائه می‌دهد تا از سرمایه‌های ملی به نحوی شایسته استفاده و از آن‌ها حفظ و حراست شود افزایش عمر دستگاه‌ها و کاهش مدت‌زمان رکود کاری دستگاه‌ها ازجمله مزایای بهره‌گیری از علم نگهداری و تعمیرات است و به‌کارگیری صحیح نگهداری و تعمیرات، هزینه‌ها را در بخش‌های مختلف صنایع به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد (قره آبادی و قره آبادی، 1400).

یکی دیگر از مباحث مورد تأکید در این زمینه، مزایای استفاده از ساخت داخل است که علاوه بر قیمت و کیفیت مناسب‌تر نسبت به برخی از خریدهای خارجی، چه در بخش ساخت و چه در بخش خدمات پس از بهره‌برداری یعنی نگهداری و تعمیرات در دسترس هستند. به‌ویژه آن‌که به دلیل تحریم‌ها و شرایط كنونی اقتصاد كشور بیش از گذشته نیازمند حفظ سرمایه‌های اقتصادی و توجه به مقوله نگهداری و تعمیرات این سرمایه‌ها در بخش‌های مختلف صنعتی هستیم و در چنین شرایطی سازندگان داخلی نسبت به سازندگان خارجی سرعت عمل بیش‌تری در پاسخ‌گویی و خدمات دارند. با این‌حال در سال‌های گذشته خریدهای خارجی آنان را از این دریای کار محروم کرده است، تا جایی که برخی سازندگان داخلی ‌ناچارند با 30 درصد ظرفیت خود کار کنند و نیروی انسانی ماهر خود را مدام تقلیل دهند و حتی از آینده کاری خود نامطمئن باشند ().

از سوی دیگر توجه صرف کارفرمایان دولتی به کم‌ترین قیمت اعلام‌شده از سوی پیمانکاران به‌جای توجه به کیفیت، سبب شده است سازندگانی که قطعات و خدمات را با کیفیت بهتری تولید و ارائه می‌کنند، به دلیل بالا بودن بهای تمام‌شده‌شان توان رقابت با گروهی که قطعات با کیفیت پایین اما ارزان تولید می‌کنند، نداشته باشند و عملا از چرخه رقابت حذف شوند و حل  این مشکل جز با تغییر قوانین بازرگانی و مناقصه امکان‌پذیر نیست.

این در حالی است که هم‌اکنون سالیانه در حدود 10 میلیارد دلار در زمینه خرید، تأمین و واردات تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی هزینه می‌شود كه با بهره‌گیری از اصول مهندسی نت می‌توان این رقم را به نصف كاهش داد.

نمونه‌ این صرفه‌جویی را در حوزه “پره‌های توربین‌های نیروگاهی” می‌توان مشاهده کرد که طی 15 سال اخیر با توجه به همین اصل، متخصصان كشور موفق شدند عمر مفید این پره‌ها را كه از ابتدا 20 هزار ساعت بود به بیش از 70 هزار ساعت افزایش دهند. اما مشکل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و آن این است که در صنایع ما، مادام كه قطعه یا دستگاهی خراب نشود، نسبت به تعمیر آن اقدام نمی‌شود و در مواردی حتی واحدهای بزرگ صنعتی در كشور نیز ردیف بودجه‌ای برای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ندارند، در حالی که با برنامه‌های پیشگیرانه نت می‌توان هزینه‌های نگهداری و تعمیرات را به یك‌چهارم كاهش داد.

توجه به مزایا و کارکردهای مهم سیستم الگوسازی داده های ساختمانی، بکارگیری سیستم BIM و سایر سیستم های پیشرفته در صنعت ساختمان به یکی از ضروریات اولیه در طراحیها تبدیل شده و روز به روز بر میزان اهمیت مطالعات و بهره گیری از آنها در پروژه ها افزوده می شود. این در حالی است که احتیاج به مطالعات گسترده اولیه، بررسی مزایا و معایب و … در زمینه بکارگیری این سیستمها، برای کشورهای در حال توسعه همچون ایران بسیار حایز اهمیت است. حال آنکه این سیستم حتی به طور کامل در ایران شناخته نشده و لزوم بکارگیری آن در پروژه ها هنوز درک نشده است (روحبخشان و حسینی، 1397).

عنوان : پایان نامه عوامل موثر بر موفقیت در روش های نگهداری و تعمیرات صنعت پتروشیمی
تعداد صفحات:  102 صفحه
قالب:   word و قابل ویرایش
قیمت: فقط  99000 تومان
کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
ایرانی داک مرجع تخصصی دانلود پایان نامه، پروپوزال و  تحقیقات دانشجویی در ایران است. شما می توانید جدید ترین پایان نامه، پروپوزال ، پرسشنامه و  تحقیقات دانشجویی ایرانی داک را در این باره مطالعه کنید.

توجه ، توجه خیلی مهم : لطفا ایمیل خود را بدون www وارد کنید و از درستی ایمیل خود مطمئن باشید زیرا یک نسخه از فایل علاوه بر نمایش بعد از پرداخت، به صورت خودکار به ایمیل شما ارسال می گردد.

بعد از پرداخت آنلاین توسط کارتهای بانکی تحت شتاب لینک دانلود فایل بصورت اتوماتیک برای شما آزاد و نمایش داده می می شود و همچنین اگر در هنگام خرید ایمیل خود را وارد کرده باشید یک نسخه از فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

راهنمای دانلود :

ابتدا بر روی گزینه خرید در بالا کلیک کنید سپس نام و ایمیل خود را در کادر وارد و بر روی گزینه ”خرید “  کلیک کنید.

سپس با انتقال به سامانه پرداخت و انتخاب گزینه ؛ پرداخت از طریق درگاه های بانکی؛  بانک صادر کننده کارت خود را انتخاب و با پرداخت وجه ،لینک  فایل مورد نظر به ایمیل شما بلافاصله ارسال می گردد.

جهت راهنمای پرداخت اینترنتی اینجا کلیک کنید

banksLogo1

 

درباره‌ی ایرانی داک

avatar
ایرانی داک پایگاه علمی سالم در زمینه پروپوزال، پایان نامه، مقاله، پروژه و تحقیقات دانشجویی در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای می باشد؛ با افتخار به اینکه عملکرد تخصصی، پژوهشگری ، احاطه بر موضوع ، توجه به اصول، ضوابط و معیار های علمی ، دانش روز ، توانمندی حرفه ای، آن تایم بودن و پذیرش مسئولیت کامل مشاوره پروژه ها و تحقیقات متقاضی از ویژگی های عملکردی متخصصین کارآزموده این مجموعه علمی ـ فرهنگی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


1 × دو =